Elektryfikacja.

Dziś krótko o wystawie „Elektryfikacja”, która miała miejsce na przełomie maja i czerwca. Zaprezentowano ją w odlewni dawnej fabryki porcelany w Katowicach. Miałam okazję samotnie ją pozwiedzać podczas praktyk zawodowych w Fundacji Giesche, za co jestem niezmiernie wdzięczna.

Bogdan Kosak, autor prezentowanych na wystawie prac, jest znanym ceramikiem współpracującym m.in. z BGH Network, Porcelaną Śląską oraz Fundacją Giesche. Prowadzi własną pracownię w Cieszynie. Osobiście zetknęłam się z jego twórczością jakieś trzy lata temu, gdy na jednej z wystaw zbiorowych zobaczyłam Patyczaki. Zdecydowanie wyróżniały się na tle innych prezentowanych obiektów:

Prezentowane na „Elektryfikacji” obiekty powstały z porcelany elektrotechnicznej wydobytej z wysypiska znajdującego się na terenie zakładu, gdzie trafiały wadliwe towary. Na początku działalności, fabryka porcelany Giesche zajmowała się produkcją właśnie izolatorów elektrycznych. Kosak wykorzystał te potłuczone elementy do stworzenia świeczników. W ten sposób, po dodaniu nowych porcelanowych podstaw, mogą one w końcu służyć swojemu pierwotnemu celowi – oświetlaniu. Prace Kosaka są świetnym przykładem upcyklingu w sztuce, oraz niezłą gratką dla fanów porcelany oraz zakładu Giesche. Polecam Wam stronę internetową Bogdana Kosaka – jego dzieła są warte uwagi i z pewnością będą się ciekawie prezentować w nowoczesnym mieszkaniu. A tymczasem zachęcam do obejrzenia zdjęć z wystawy.

DSC_1470

DSC_1514DSC_1489

DSC_1451DSC_1454

DSC_1383DSC_1379DSC_1385DSC_1404DSC_1333DSC_1467DSC_1417DSC_1405DSC_1424DSC_1440DSC_1448DSC_1429DSC_1378Na podsumowanie – hasło motywujące pracowników dawnej odlewni 😉

Pozdrawiam, A. K.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s