Polskie Carcassonne.

Ten post jest świadectwem tego jak długo nie mogę znaleźć czasu na obróbkę zdjęć i napisanie posta. W kwietniu spędziłam razem z moim chłopakiem tydzień w Srebrnej Górze w woj. dolnośląskim. Była to nasza baza wypadowa do zwiedzania okolicznych atrakcji, nie wyłączając srebrnogórskiej twierdzy oddalonej od naszego noclegu o kilkaset metrów. Jednak zacznę od opisu Paczkowa, który zwiedzaliśmy pierwszego dnia przed południem w drodze do schroniska.

Paczków jest miastem położonym na południowo-zachodnim skraju województwa opolskiego, pomiędzy Jeziorem Otmuchowskim a Jeziorem Paczkowskim. Te sztuczne zbiorniki łączy Nysa Kłodzka, przepływająca na północ od miasta. Zostało ono założone w 1254 r., a jego lokacja dokonana została na prawie flamandzkim. Ufortyfikowany gród miał strzec południowo-zachodniej granicy księstwa biskupiego, a do jego powstania przyczynił się biskup wrocławski Tomasz I. Równocześnie wzniesiono w Paczkowie kościół katolicki, a pod koniec XIII wieku również zamek, który został zniszczony na początku XV w. W XV wieku nadawane przez biskupów przywileje przyczyniły się do szybkiego rozwoju gospodarczego miasta.

Widok z lotu ptaka, ok 1750 roku [źródło: www.paczkow.pl]

Widok z lotu ptaka, ok 1750 roku [źródło: http://www.paczkow.pl]

Miasteczko jest nazywane „Polskim Carcasonne” ze względu na wyjątkowo dobrze zachowane mury obronne wraz z wieżami. Wzdłuż murów osadzone są baszty łupinowe, które wyglądają z zewnątrz dużo groźniej niż gdy stoimy wewnątrz miasta. Po więcej informacji odsyłam na oficjalną stronę miasta.

Mury - widok od strony zewnętrznej.

Mury – widok od strony zewnętrznej.

Mury - widok od strony wewnętrznej.

Mury – widok od strony wewnętrznej.

Wieża Bramy Nyskiej w trakcie rewitalizacji.

Wieża Bramy Nyskiej w trakcie rewitalizacji.

Wieża Wrocławska.

Wieża Wrocławska.

Wieża Kłodzka.

Wieża Kłodzka.

Tuż za Bramą Nyską znajduje się jeden z symboli Paczkowa – Dom Kata. Jest to budynek wzniesiony techniką muru pruskiego. Znajduje się poza murami miasta, ponieważ kat mieszkający w mieście miał być złowrogim znakiem. Chyba nikt z nas nie chciałby mieć takiego sąsiada 😉  Po konserwacji przeprowadzonej w 2009 r. umieszczono w nim punkt informacji turystycznej oraz miejską izbę tradycji. Również w jednym z pomieszczeń na piętrze zainscenizowano izbę kata.

Dom kata.

Dom kata.

Izba mieszkalna kata.

Izba mieszkalna kata, wyposażona w zaskakująco zaawansowane rozwiązania oświetleniowe ;).

Izba mieszkalna kata.

Izba mieszkalna kata.

Parafialny kościół p. w. św. Jana Ewangelisty uważany jest za najsłynniejszy warowny kościół w Środkowej Europie. Wewnątrz znajduje się „studnia tatarska” wzniesiona w XVI w., w obawie przed najazdami tureckimi, miała służyć mieszkańcom jako źródło wody pitnej. Również można wewnątrz zobaczyć dzieła dłuta Wita Stwosza, sklepienia gwiaździste i sieciowe, jednak nie było nam dane zobaczyć żadnej z tych atrakcji. Kościół okazał się być tak bardzo warowny że nie udało się go nawet zwiedzić.

Portal w kościele św. Jana.

Portal główny w kościele św. Jana.

Kroksztyn.

Kroksztyn, zbliżenie.

Kroksztyn.

Kroksztyn, zbliżenie.

Ratusz w Paczkowie posiada jedną z najlepiej zachowanych renesansowych wież w Polsce, której budowę ukończono w 1522r. Z tej dziewięciokondygnacyjnej budowli roztacza się wspaniała panorama miasta. Niestety nie było nam dane jej podziwiać. Okazuje się że za urządzanie majówki w ostatnim tygodniu kwietnia na turystów czeka sroga kara. Mianowicie wiele atrakcji jest udostępnianych dopiero od maja i nie pomoże nawet fakt że była świetna pogoda już w kwietniu. Ironia losu jest taka, że w weekend majowy pogoda była fatalna, a podczas naszego wyjazdu słońce nas nie opuszczało.

Wieża ratusza.

Wieża ratuszowa.

Na koniec – akcent humorystyczny. Nieczynna niestety restauracja przy rynku.

Restauracja Carcassonne.

Restauracja Carcassonne.

Pozdrawiam,
A. K.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s