Bzikowy wpis nr 2

Grupa FotoBzik organizuje kolejne warsztaty fotograficzne, które przybliżają uczestnikom szlachetne techniki fotograficzne. W 2012 roku były to warsztaty dotyczące gumy wiedeńskiej, którymi byłam bardzo zainteresowana, jednak ze względu na niepasujący termin nie mogłam wziąć w nich udziału. Na kwietniowe warsztaty talbotypii jednak jadę i nic mnie nie powstrzyma. 🙂

Talbotypia (kalotypia) jest to pierwsza technika negatywowo-pozytywowa, wynaleziona w 1839 roku przez Williama Henry’ego Foxa Talbota. Jako materiał światłoczuły służy papier nasycony azotanem srebra, a po wysuszeniu poddany kąpieli w roztworze bromku lub chlorku sodu. Po naświetleniu negatyw wywołuje się w roztworze kwasu galusowego, a następnie utrwala w roztworze tiosiarczanu sodu. Po wypłukaniu i wysuszeniu, negatyw woskuje się aby uzyskać przezroczystość. Pozytyw powstaje poprzez kopiowanie na podobnie przygotowanym materiale światłoczułym. Odbitki wykonuje się metodą stykową, z wykorzystaniem negatywów kontrastowych. Ze względu na zawartość srebra w kalotypiach, metoda ta pozwala osiągnąć odbitki o bogatszej tonacji niż w cyjanotypiach. Na przełomie XIX i XX wieku nie radzono sobie ze skutecznym usuwaniem resztek chemii z odbitek, z czasem obraz ulegał zniszczeniu, w związku z czym porzucono tą metodę. Obecnie zastosowanie papierów bezkwasowych oraz utrwalacza Hypo (zawierający tiosiarczan sodu – sodium thiosulphate) pozwala na uzyskanie trwałego obrazu.

Już nie mogę się doczekać kiedy będę mogła zamieścić tu efekt warsztatów – moją własną talbotypię 😀

Otwarte drzwi, W. H. F. Talbot, 1844 r.

Otwarte drzwi, kalotypia, W. H. F. Talbot, 1844 r.

Kalotypia "Stóg Siana", W. H. F. Talbot

Kalotypia „Stóg Siana”, W. H. F. Talbot

Zainteresowanych polską fotografią zapraszam na galę finałową projektu Przetwórnia, gdzie sam Tomasz Gudzowaty wyłoni wybranych przez niego zwycięzców projektu. Początkowo zakładano wyłonienie 10 projektów i przedstawienie ich Tomaszowi Gudzowatemu, jednak ze względu na ilość oraz poziom nadesłanych prac zwiększono tę liczbę do 23. Świadczy to o zainteresowaniu projektem i o poziomie prac. Zapraszam serdecznie, z pewnością będzie się działo 🙂

Grupa FotoBzik wraz z Małopolskim Ogrodem Sztuki oraz mecenasami spotkania Akademią Nikona i Szerokim Kadrem mają przyjemność zaprosić na Finałową Galę Projektu Przetwórnia z udziałem znakomitego fotografa Tomasza Gudzowatego.

Honorowy Patronat nad Projektem Przetwórnia sprawuje Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Spotkanie odbędzie się 24-go marca (niedziela) o godz. 18:00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki ul. Rajska 12 w Krakowie.

W trakcie spotkania Tomasz Gudzowaty dokona publicznego komentarza wybranych przez siebie cykli fotograficznych nadesłanych na pierwszą edycję fotograficznego Projektu Przetwórnia. Wyłoni również zwycięzców projektu.
Nagrodą w projekcie jest udział w profesjonalnej wystawie fotograficznej w Galerii Pauza w Krakowie oraz publikacja zdjęć z towarzyszącemu wystawie katalogu.

Spotkanie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki Sztuki będzie jedną z nielicznych okazji do osobistego poznania Tomasza Gudzowatego.

Serdecznie Zapraszamy.
Wstęp wolny.

FotoBzik
www.grupabzik.com
www.projektprzetwornia.com
Iza Zdziebko i Iwona Kubica

Pozdrawiam, A. K.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s