Krypta w soborze św. Wincentego i św. Jakuba.

Podczas sierpniowego wypadu do Wrocławia wyciągnęłam mojego lubego na zwiedzanie zabytków. Ze mną nie ma innej opcji, zwłaszcza w mieście gdzie jest tyle do zwiedzenia. Podczas naszego spaceru kiepska pogoda postanowiła stać się jeszcze gorsza. Przed zacinającym deszczem schroniliśmy się w soborze św. Wincentego i św. Jakuba przy placu Nankiera.

Widok na prezbiterium.

Kościół został ufundowany przez Henryka II Pobożnego w 1240 r. dla sprowadzonych do miasta franciszkanów. W 1380 r. w krypcie umieszczona została gotycka tumba dla fundatora, w 1945 r. wywieziona i ukryta przez niemieckich konserwatorów, obecnie wystawiona w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.  Na przestrzeni wieków kościół był romański, gotycki, wyposażony w barokowe sprzęty, sekularyzowany a w 1997 r. przekazany kościołowi greckokatolickiemu. W 1945 r. świątynia została zniszczona w 75%. Prowadzone w latach pięćdziesiątych XX wieku prace archeologiczne odsłoniły kryptę pod prezbiterium. Ostatecznie prace konserwatorskie zakończyły się w 1999r. Tyle historii 🙂

Przy wejściu pani opiekująca się świątynią zachęciła do zwiedzania i szepnęła, że można sobie wejść do krypty bo akurat druga pani sprząta i jest otwarta 🙂 Co ma sprzątanie do krypty? Otóż kierując się moją wiedzą ze studiów, udałam się w stronę prezbiterium poszukać wejścia do krypty. Początkowo nie mogłam go znaleźć, później nie wierzyłam że to już to. Na schodach do krypty stał bowiem wielki, żółty Kärcher, wiaderka, miotły etc. Zeszliśmy w dół i kierując się korytarzem mijaliśmy prowizoryczne półki zastawione wazonami i wazonikami. Droga do krypty była kręta, niepozorna i zatęchła. Sama krypta nie wygląda porywająco i niewątpliwie wymaga wielu prac konserwatorskich.

Krypta 1.

Krypta 2.

Półfilar, niegdyś wspierający sklepienie.

Półfilar znajdujący się naprzeciw wejścia.

Baza kolumny.

Sklepienie romańskiej krypty się nie zachowało, obecnie zastępuje je betonowy strop wątpliwej urody. Krypta nie jest udostępniana zwiedzającym, chyba że się trafi na mycie podłogi i „akurat jest otwarta” oraz podczas Nocy Kościołów ;).

W kościele można również zobaczyć dzieło profesora Jerzego Nowosielskiego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s